Popular Posts
Follow Us
DomůInvestováníInvestice do startupů 2020. Základem je rozumný nápad

Investice do startupů 2020. Základem je rozumný nápad

Financování startupů 2020 1

Základním problémem podnikatele ve vývoji startupů jsou peníze a jejich nedostatek. Existuje nápad, sen, energie. Ale kde na něj seženete potřebné peníze? Například koordinované využívání dotací a crowdfunding umožňuje zcela novému projektu šířit jeho křídla. Poradíme vám, jak na investice do startupů.

Základem je rozumný nápad

Slyšeli jste otázku „má toto podnikání smysl“? Co to znamená? Jednoduše řečeno – má váš obchodní model šanci si vydělat na živobytí a tým zapojený do projektu ho může vytvořit a udržovat? Musíte začít s tímto. Od lidí, kteří vědí, co dělat. Ihned poté můžete začít přemýšlet o financování.

Zadáním frází do vyhledávače souvisejících s financováním a spouštěním startupů narazíte na spoustu obsahu, což potvrzuje, že je tak snadné přilákat investora nebo získat dotaci. Toto je jen vrchní obal. Když se podíváte dovnitř, nebude to tak růžové. Peníze neleží na ulici, investoři jsou inteligentní lidé, kteří se starají o své podnikání, a dotace jsou k dispozici pouze za mnoha podmínek. Jak tedy na investice do startupů?

Jak investice do startupů ?

Existuje několik různých způsobů, investice do startupů. Začátečníci mohou začít žádat o grant například od Evropské unie, vzít si půjčku od blízkých nebo bankovní půjčku, zorganizovat crowdfundingovou akci nebo využít podporu investorů a podnikatelských inkubátorů.

Každé z těchto řešení má samozřejmě své klady a zápory. Velkou výhodou rizikového kapitálu je to, že podporuje rizikové podniky a – na rozdíl například od bank – obecně nevyžaduje žádný kolaterál. Kromě hotovosti získává startup také nefinanční výhody, tj. Know-how a znalosti od investorů, a samotné financování nesnižuje bonitu podnikatele.

U dotací EU musíte obvykle čekat 6 až 12 měsíců na vložení peněz. Boj o peníze není jen časově náročný, ale také časově náročný: vyžaduje, aby podnikatelé splnili určitá kritéria, podali žádost, zúčastnili se náboru, vypracovali podnikatelský plán a zúčastnili se požadovaného školení. Většina  začínajících podniků je proto financována z vlastních zdrojů, například z vlastních úspor nebo malých půjček od rodiny nebo přátel (tzv. Bootstrapping). Je to pro ně výhodnější řešení: řídí projekt velmi střídmě, ale mohou se soustředit na skutečný rozvoj podnikání, nikoli na psaní závěrů a prezentací.

Financování startupů 2020 2

Kdy hledat investora?

Jak investice do startupů rizikovým kapitálem je nejčastěji hledáno začínajícími podniky působícími v technologickém a vědeckém průmyslu, kde od samého začátku potřebujete hodně peněz na rozvoj a udržení náskoku před potenciální konkurencí. Je to také řešení pro začínající podniky, které zatím nebudou ziskové – rizikový kapitál je liberálnější, pokud jde o splácení kapitálu, než například banky.

Je třeba si uvědomit, že startup nezíská na začátku nejen hotovost, ale také obchodní a ekonomické znalosti od investorů. Rizikový kapitál je často jediným způsobem, jak realizovat projekt, který se právě prošel, je vystaven vysokému riziku – podpora může být poskytována malým i velkým začínajícím podnikům.

Na druhou stranu nezapomeňte, že investor není sponzorem a jeho finanční investice do startupů nemusí být jen tak. Na oplátku za tuto finanční podporu bude očekávat akcie (často majoritní akcie, zaručující plné rozhodování o spuštění) a návratnost investic, jakož i splnění konkrétních postulátů, které mohou v praxi omezit autonomii podnikatele, např. Nutnost, aby investor schválil výdaje nad 100 000 Kč nebo implementace konkrétních vizí nebo nápadů. Samotné splacení investovaného kapitálu však nastane při prodeji akcií.

O tomto způsobu investování do startupu přemýšlejte pokud:

 • pracujete na malém projektu,
 • nejste v technologickém nebo vědeckém průmyslu
 •  v současné době nejste v žádné konkurenci,
 • zatím nemáte připravený podnikatelský plán a úplný nápad,
 •  neprováděli jste testy
 • projekt má nízkou bariéru vstupu,
 • máte své vlastní prostředky,
 •  pracujete na projektu, který by mohl být možný bez podpory investorů,

Od samého začátku hledejte alternativní formy investice do startupů – pokud je to možné, pokuste se být v situaci, kdy není investor = projekt stojí v klidu.

Kde hledat partnera nebo investora?

 • investiční fondy
 •      sítě obchodních andělů
 •      místní spoluzakladatelé (investor nebo partner v těsné blízkosti, např. přítel, rodina, spolupracovník),
 •      weby integrující startupy a investory
 •      crowdfundingové služby
 •      granty a soutěže,
 •      sociální média (např. tematické skupiny na Facebooku),
 •      blogy (potenciální partneři – programátoři, grafici, obchodníci),
 •      průmyslové weby pro odborníky a podnikatele (např. linkin, github, dribling),
 •      průmyslové konference (setkání a techcampy, např. Startup Weekend).

Rovněž je vhodné se seznámit a mluvit s vlivnými osobami ve vašem oboru. Tito lidé se často objevují na průmyslových schůzkách a mají velkou síť kontaktů. Zeptejte se tedy, zda by vás mohli doporučit někomu, kdo by se mohl o váš projekt zajímat a provedl by investice do startupů. Čím více lidí žádáte, tím je pravděpodobnější, že najdete tu správnou osobu.

Zamyslete se také nad partnery a integracemi. Pokud například vytvoříte charitativní aplikaci na pomoc těm, kteří to potřebují, možná je vhodné se obrátit na charitativní nadaci, nepřinese vám to její ochranu a nebude financovat váš projekt?

Které startupy mají nejlepší šanci investovat?

investice do startupů v několika oborech vám přinese zaručený úspěch. Zájem o projekty související s bitcoiny se rok od roku zvyšuje. Jedná se o nejrychleji rostoucí sektor mezi začínajícími podniky. Od roku 2012 do roku 2015 se investice do začínajících bitcoinů zvýšily o více než 150 procent. Investoři jsou však stále velmi ekonomičtí – součet peněz investovaných do tohoto odvětví je v současné době pouze 0,18% všech prostředků investovaných do různých projektů.

Hned za bitcoiny jsou spouštění související se sdílením fotografií a časopisy nabízejícími úložiště. Na druhé straně se každoročně snižuje zájem investorů o e-maily, seznamovací weby a inzeráty.

Rate This Article:
No comments

leave a comment