Popular Posts
Follow Us
DomůJak ušetřitJak efektivně ušetřit peníze, které jsme si vydělali

Jak efektivně ušetřit peníze, které jsme si vydělali

Jak efektivně ušetřit peníze, které jsme si vydělali 1

Šetřit finanční prostředky v dnešní době není nic jednoduchého. Výplaty nejsou sice zrovna ne nejnižších, ale za to ceny spotřebního zboží neustále rostou. A tak odložit si každý měsíc určitou částku na horší časy nemusí být proveditelné. Avšak pokud se dokážete uskromnit a odpustit si nějaké ty výstřely, uvidíte, že vám šetření peněz půjde lépe.  

Základním pravidlem jak ušetřit peníze je: „UTRATIT MÉNĚ NEŽ VYDĚLÁME!“ To je opravdu zlaté pravidlo. Hovoří totiž úplně za vše.  A jak toto pravidlo převést do praxe? Máme pro vás několik různých rad a tipů jak peníze ušetřit. A rovnou z několika úrovní našich všedních životů. Pusťme se do toho. 

Tip jak ušetřit peníze č. 1: Ukládání peněz na začátku měsíce

Většina lidí je dnes zvyklá ukládat si peníze až na konci měsíce podle toho, kolik peněz jim na to zbyde. To však není produktivní, protože na konci měsíce nám již žádné peníze zbývat nemusejí. 
Z tohoto důvodu je nejlepší ukládat si peníze stranou hned, jak nám přijde výplata. Nejlepší postup je mít hned na daný den, kdy nám chodí výplata zadané trvalé příkazy na poplatky, které musíme platit, tj.: 

 • Nájemné a energie za byt 
 • Hypotéka 
 • Splátka půjček a úvěrů 
 • Úhrady za školní jídelnu, družinu či kroužky pro děti 
 • Platby za stavební spoření či pojištění 

Tak a jakmile si uhradíte všechny své měsíčně pevně stanovené platby, máte najednou ve svých rukách částku, která vám na daný měsíc zbývá na ostatní výdaje, tj. například: 

 • Provoz domácnosti (jídlo, potřeby) 
 • Oblečení a boty 
 • Výlety, dárky 
 • Večery s přáteli 

No a tím, že si peníze, které chcete ušetřit, dáte stranou již na počátku měsíce, z částky, která vám zbyla na běžné provozní výdaje, budete nuceni na některých věcech prostě ušetřit, protože na ně ty peníze nebudete mít, ale zato budete mít naspořenou hezkou sumičku někde stranou.  

Tip jak ušetřit peníze č. 2 – Šetřete na bankovních službách 

Placení půjčky, úvěru i hypotéky je spojeno zároveň i s placením úroků z nich a poplatků za vedení. Avšak i na bankovních produktech se peníze dají šetřit a v to celkem přijatelných částkách. A to velmi jednoduchými způsoby. Podívejte se sami.

Jak efektivně ušetřit peníze, které jsme si vydělali 2
Půjčka-úvěr-hypotéka

Půjčka, úvěr, hypotéka 

U hrazení splátek na tyto bankovní produkty velmi záleží na výši splátky a době splatnosti. Čím vyšší je totiž měsíční splátka, tím je nižší doba splatnosti a tím jsou zákonitě nižší celkové úroky a poplatky z úvěru. Zároveň se tím i snižují poplatky za vedení úvěrového účtu. Navíc dneska je již možnosti si v bankovním sektoru najít produkty, které jsou bez poplatků za poskytnutí úvěru či za vedení úvěrového účtu. Zrovna poplatky jsou vcelku vysoké částky, na kterých se peníze dají ušetřit.  

Podívejte se na náš modelový případ, jak můžete ušetřit jen na obyčejných poplatcích za vedení úvěrového účtu: 

 • Poplatek za vedení úvěrového účtu49,- Kč/měsíc 
 • Doba vedení úvěrového účtu60 měsíců (5 let) 
 • Celkově zaplacené poplatky2.940,- Kč 

Z našeho modelového příkladu, který je mimochodem v dnešní době zcela běžný vyplývá, že za 5 let splácení půjčky či úvěru můžete uváženým výběrem ušetřit téměř 3.000,- Kč na poplatcích. To asi není zrovna málo, co myslíte?  

Kontokorent, Kreditní karta, Výběry zbankomatů 

Jak jsme si již řekli, že můžeme ušetřit na půjčkách a hypotékách, samozřejmě můžeme ušetřit i na ostatních bankovních produktech a možná více, než byste si sami mysleli. 
Zrovna kontokorent a kreditní karta jsou největšími žrouty vašich vlastních finančních prostředků a proto bychom doporučovali se těmto bankovních produktům úplně vyhnout. Navíc jsou to další peníze na víc, které musíte splácet a budete se vám s nimi další peníze šetřit jen těžko. Takže na tyto produkty je opravdu potřeba si dávat velký pozor a čerpat je pouze v případě nejvyšší nouze.  
Výběry z bankomatů sice nejsou nijak závratně vysoké sumy, ale i tak na nich lze ušetřit vcelku příjemné částky pro váš domácí rozpočet. Vybíráme-li v cizích bankomatech namísto naší mateřské banky, musíme počítat, že nám naše banka naúčtuje poplatek za výběr z cizího bankomatu. Tento poplatek se pohybuje od 29,- Kč do 59,- Kč. Záleží na tom, jakou banku máme a z jakých bankomatů vybíráme. Podívejme si, kolik můžeme za rok ušetřit, budeme-li vybírat pouze ze svých vlastních bankomatů: 

 • Poplatek za výběr z cizího bankomatu29,- Kč 
 • Počet výběrů z cizího bankomatu30/ za rok 
 • Celkově zaplacené poplatky870,- Kč/rok 

 Poplatek za výběr z cizího bankomatu59,- Kč 
– Počet výběrů z cizího bankomatu30/ za rok 
– Celkově zaplacené poplatky1.770,- Kč/rok 

Jak sami na našich modelových příkladech vidíte, jen na poplatcích za výběry z cizích bankomatů můžete ušetřit v rozmezí od 870,- Kč do 1.770,- Kč ročně, což také nejsou zrovna zanedbatelné částky.  

Na těchto poplatcích lze šetřit peníze rovnou ve 2 různých liniích

Nevybírat v cizích bankomatech, pokud to není opravdu nutné. 

Uznáváme, že se někdy člověk dostane do takové nouze, že prostě svůj vlastní bankomat nemá po ruce a tak mu nezbývá nic jiného než vybrat z nejbližšího možného bankomatu. 

Pořídit si banku s výběry z cizích bankomatů zdarma 

 • V dnešní době se banky předhánějí v tom, která svých klientů poskytne lukrativnější podmínky, tak aby si své klienty zavázala a oni neodcházeli k jiným společnostem. 
 • Právě z tohoto důvodu některé banky zavedli službu, výběry z bankomatů zdarma, jak z těch svých, tak i z těch cizích. Proto, pokud máte bankomat své banky daleko od domu či zaměstnání, doporučujeme si změnit svou banku a přiklonit se právě k té, u které budete mít výběry všude zcela zdarma. Je to služba, která je dle nás přímo k nezaplacení.  

Nyní jste si sami mohli udělat obrázek o tom, kolik peněz můžete ušetřit a jakým způsobem do svého rodinného rozpočtu jen díky kvalitnímu výběru bankovních produktů a správné banky.  

Ačkoliv se to nezdá, tak koruna ke korunce může ročně udělat vcelku pěknou sumičku a pokud si k této sumě přidáte ještě své vlastní prostředky, jste schopni si za jeden jediný rok našetřit na rodinnou dovolenou a nemuset sahat po úvěrech či půjčkách, abyste si ji mohli dovolit. Uvidíte, že vaše rodina bude nadšená.  

Samozřejmě, že existuje mnohem více zaručených tipů jak ušetřit peníze do rodinného rozpočtu, my jsme se však dneska vybrali především ty, o kterých mnoho lidí nemá tušení či jim přijdou jako zbytečné. 

Rate This Article:
No comments

leave a comment