Popular Posts
Follow Us
DomůPůjčky a úvěryJak funguje úvěr ze stavebního spoření

Jak funguje úvěr ze stavebního spoření

Jak funguje úvěr ze stavebního spoření 1

Pořídit si nové bydlení či zrekonstruovat stávající bydlení je snem asi každého, kdo vlastní či si chce pořídit svou vlastní nemovitost a může to být jak byt, tak dům či dokonce statek. Ale ani jedna z těchto možností není nic levného a tak je potřeba si půjčit co nejvyšší částku na pořízení či rekonstrukci, ale zaplatit za ni co nejméně. A právě proto jsou úvěry ze stavebního spoření tak vyhledávané a oblíbené mezi klienty.

Co však je úvěr ze stavebního spoření? Nebo se snad ptáte, co je stavební spoření jako takové? Tak pojďme, vše si společně vysvětlíme!

Stavební spoření

Stavební spoření je zcela specifickým druhem spoření, jenž se využívá na financování budoucí výstavby, koupě nebo rekonstrukce nemovitosti. Asi největším specifikem tohoto spoření je státní příspěvek, který majitel spoření ke svým ročně ukládaným částkám dostává od státu. V praxi to vypadá asi následujícím způsobem:

 • Úroková sazba z ukládaných částek 0,5 – 1%
 • Státní podpora 10% z roční ukládané částky
 • Maximálně však 2000,- ročně
 • Cílová částka se tedy vypočítává následujícím způsobem:
  • Vaše vklady + státní podpora + úroky z vlastních vkladů + úroky ze státní podpory – daň z příjmu ze státní podpory (+ požadovaná výše úvěru)

Úroky z úvěru ze stavebního spoření se odečítají z ročního základu daně, ale maximálně do výše 300.000 Kč ročně na 1 rodinu.

Stavební spoření svůj největší „boom“ zažili v 90. letech, kdy je rodiče zakládaly svým dětem a prarodiče svým vnoučatům, aby jim usnadnili vstup do dospělého života. Bezespornou výhodou stavebního spoření je totiž právě následujících několik vlastností:

 • Rodiče mohou spořit svým dětem.
 • Jedná se o dlouhodobý způsob spoření.
 • Čím je delší spoření a čím je vyšší naspořená částka, tím je vyšší šance dosáhnout na vyšší úvěr ze stavebního spoření s nižším úrokem.
 • Po 6-ti letech od počátku řádného spoření, lze finanční prostředky vybrat i jinak než jen úvěrem, máte totiž možnost si je vybrat a využít je dle svých vlastních plánů.
Jak funguje úvěr ze stavebního spoření 2
Stavební-spoření

Pokud si právě nyní zakládáte stavební spoření a chcete vědět na jak vysoký úvěr díky spoření dosáhnete ve chvíli kdy o něj budete žádat a chcete mít i alespoň minimální představu o výši úrokové sazby, doporučujeme využít kalkulačku úvěru ze stavebního spoření, abyste měli možnost nechat si ukázat, jak váš finální úvěr může vypadat. 

Jak funguje úvěr ze stavebního spoření?

Již sám název vypovídá hlavní podstatu úvěru ze stavebního spoření, že tento úvěr je těsně spjatý se stavebním spořením jako takovým. To znamená, že o tento typ úvěru lze žádat pouze v případě, že jste vlastníkem stavebního spoření. Je to jediná a nejdůležitější podmínka, která musí být splněna.

Ve chvíli, kdy je vám úvěr poskytnut nastává pro vás jedna velmi důležitá povinnost, a to je dokládání faktur k úvěru ze stavební spoření. Důvod? Mluvíme zde o financování nákupu, oprav a rekonstrukcí domů a bytu, tím pádem mluvíme o účelovém úvěru, proto je nutné dokládat, na co poskytnuté finanční prostředky byly poskytnuté. Na dokládání faktur máte vždy určitý časový úsek od čerpání financí. O tomto časovém úseku budete vždy spraveni svým poskytovatelem a je i součástí smlouvy o poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření.

Co lze z úvěru ze stavebního spoření financovat:

 • Nákup nemovitosti (dům, byt)
 • Rekonstrukce
 • Stavební úpravy
 • Vybavení domácnosti (nábytek, spotřebiče)

Samozřejmě, díky tomu, že žijeme v moderní době, především, co se týče bankovnictví, máte jako klient možnost refinancování úvěru ze stavebního spoření a to i v době fixace splátek. Refinancování je oblíbeným krokem ve chvíli, kdy si chcete snížit měsíční splátky nebo úrokovou sazbu.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Komukoliv z nás se může stát, že potřebujeme finanční prostředky dříve, než bylo původně plánováno. Z tohoto důvodu stavební spořitelny nabízejí překlenovací úvěry, neboli „meziúvěry“. Mluvíme zde o možnosti vypůjčit si od banky peníze dříve než dosáhneme na cílovou částku, kterou jsme si na počátku spoření nastavili. Avšak i pro překlenovací úvěry platí jasné podmínky a nevzniká na ně žádný právní nárok uzavřením smlouvy o stavebním spoření:

 1. Na spořicím účtu musí být vloženo určité procento z cílové částky.
 2. Toto procento je však nižší než je potřeba pro získání úvěru.
 3. Musí být prokázány příjmy žadatele.
 4. Důležité je i obstarat dostatečné zajištění překlenovacího úvěru.

Během překlenovacího úvěru máte povinnost hradit 2 různé linie plateb a to následujícím způsobem:

 • Spořicí část
  • Během překlenovacího úvěru jste povinni i nadále spořit na svůj spořicí účet a tím si zvyšovat svůj limit u banky až k dosáhnutí cílové částky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření.
 • Překlenovací úvěr
  • Řádné splácení dle smlouvy o poskytnutí překlenovacího úvěru.

Závěrem…

Stavební spoření je vynikajícím způsobem jak dosáhnout na své vlastní bydlení. Mnoho lidí si to dnes již uvědomuje, a proto začínají spořit co nejdříve. Mnoho dětí dnes ani neví, že až jim bude 18 let a více, již budou mít od svých rodičů připraven jednodušší start do života. A je to tak správně, protože pořízení bydlení či jejího vybavení v dnešní době není nic jednoduchého a právě proto je spoření opravdu výhodnou investicí do budoucnosti a to jak do svojí tak i do své rodiny. Se spořením totiž roste šance na lepší budoucnost.

F.A.Q.

Co to je úvěr ze stavebního spoření?

Úvěr určený výhradně na řešení bytových potřeb.

Jak funguje úvěr ze stavebního spoření?

Podobá se hypotéce, kdy je nutná zástava nemovitosti. Je určen pro klienty stavebních spořitelen.

Jak získat úvěr ze stavebního spoření?

Je potřeba navštívit svou stavební spořitelnu a zažádat si o úvěr ze stavebního spoření. Lze jej čerpat okamžitě po podpisu smlouvy.

Kdo může získat úvěr ze stavebního spoření?

Každý účastník stavebního spoření, který splní podmínky pro jeho získání. K získání tohoto úvěru musíte mít naspořeno 30 % až 60 % z nastavené cílové částky a musíte spořit minimálně po dobu dvou let.

Rate This Article:
No comments

leave a comment