Popular Posts
Follow Us
DomůPeníze tipyJak se zbavit dluhů

Jak se zbavit dluhů

Jak se zbavit dluhů 1

Tisíce lidí se potýkají s dluhy a jejich počet stále roste. Vymanit se z dluhů rozhodně není snadný proces, ale je možné dosáhnout finanční nezávislosti a získat klid mysli. Existuje několik způsobů, jak bojovat proti dluhu a vrátit se k normálnímu životu. Pokud se chcete dozvědět, jak se zbavit dluhů a jak si vytvořit finanční svobodu, podívejte se na naše tipy.  

Jak se vypořádat s dluhy mentálně?  

Na začátku dluhové smyčky může být půjčka na bydlení, pak první spotřebitelský úvěr na současné potřeby, např. dovolená s rodinou plus kreditní karty, které také snižují vaši schopnost. Nesplacení jedné z půjček generuje další dluhy pro aktuální splácení. Zdá se, že východiskem z této situace je tzv. Vytloukání klínu klínem, kdy si půjčujeme na další splátky. To však nestačí k pokrytí krátkodobých závazků. Dluh roste a nemůžeme si dovolit splácet. Získání půjček, které jsou vyšší než váš příjem, je nejrychlejším způsobem, jak získat finanční problémy.  

Zbavit se dluhu není jen formální aspekt, je to také boj v mysli dlužníka. Nedostatek finanční stability se promítá do pocitu bezmocnosti, pochybností, což se zase promění v zoufalé pokusy o záchranu situace. Takový člověk, který chce splatit jeden dluh, upadá do jiného, dokud neztratí kontrolu nad svým životem, myslí si, že se nedá nic udělat. 
 
Vždy však existuje cesta ven. Proto je velmi důležité nejprve ve vaší hlavě uspořádat všechny záležitosti související s finanční zátěží, která leží na nás, a teprve poté pokračovat v akci. Díky tomu se na celou situaci podíváte racionálně, což jistě přinese větší výhody během celého procesu.  

Jak se zbavit dluhů?  

Dluhy jsou  problém, který nevzniká přes noc. Analýza situace, která se provádí na základě všech okolností, vám poskytne jasný obraz o současné situaci, umožní jí racionálně posoudit a usnadnit výběr správné cesty, kterou je oddlužení. Jak postupovat, aby vaše jednání přineslo zamýšlené účinky? 

  • Připravte si seznam všech svých věřitelů a uveďte celkovou částku svého dluhu, abyste přesně věděli, proč tomu musíte čelit, 
  • Najděte způsob, jak ušetřit peníze. Nechť je výše uvedená částka vaší motivací. Nevíte, jak dosáhnout úspor? Vytvořte seznam měsíčních výdajů a ponechejte pouze ty, které jsou nezbytné. Snažte se své výdaje alespoň na přechodnou dobu minimalizovat pouze na to nezbytné.  
  •  Najděte způsob, jak vydělat více. Hledejte práci navíc, změňte svou stávající nebo, pokud je to odůvodněné, požádejte zaměstnavatele, aby vám přidal. 

Zvažte všechny možnosti, jak jak se zbavit dluhu, a podnikněte kroky, které budou pro vaši situaci nejvýhodnější. Pokud na základě výše uvedených kroků zjistíte, že stačí zbavit se dluhů, je to skvělé. Informujte své věřitele, že své dluhy zaplatíte.  

Jak se zbavit dluhů 2
Spending a nice coffee break. Two cheerful young people holding coffee cups and talking while standing in office

Pokuste se vyjednat s věřitelem podmínky splácení  

Nezapomeňte, že váš dluh je pro věřitele stejně nepříjemný jako pro vás, proto je dobré se pokusit vyjednat výhodnější podmínky splácení. Vše, co potřebujete, je trochu dobré vůle na obou stranách a dosáhnete dohody. Snažte se s věřitelem vyjednat si splátkový kalendář v takové výši, který nepřesáhne vaše finanční možnosti.  

Využijte možnosti konsolidace dluhů 

Pokud výše dluhu ještě není vysoká a ještě to neovlivnilo vaši bonitu, můžete zvážit konsolidaci dluhu. To je zvláště výhodné, pokud máte například hotovostní úvěr, kreditní kartu a rychlou půjčku a každý dluh platíte zvlášť. Díky konsolidaci budou sloučeny do jednoho dluhu, takže budete platit jednu splátku měsíčně a doba půjčky bude prodloužena.  Konsolidaci vám povolí v případě, že jste doposud hradili splátky poctivě. Pokud dlužíte za tři a více měsíčních splátek, bude vám konsolidace zamítnuta.  

Pokud však i po provedení výše uvedených pokynů není váš rozpočet stále dostačující k řešení dluhů, je možné využít oddlužení.  

Oddlužení 

Žádost o zrušení dluhu, kterou můžete směřovat k insolvenčnímu soudu, musí být řádně strukturována a doložena dokumentací odůvodňující vaši obtížnou situaci. Žádost o oddlužení může sepsat advokát, insolvenční správce nebo také vám pomohou v poradně při finanční tísni. Na základě žádosti vám soud může navrhnout splátky vašich dluhů, pokud máte majetek, dojde k umoření dluhů jeho prodejem.  

Každý dlužník má obavy, jak žít s nezaplacenými dluhy. Bez dostatečných finančních zdrojů nevidí pro sebe vyhlídky, nevědí, jak se definitivně zbavit dluhů. Nedostatek peněz však ne vždy uzavírá cestu k normálnímu životu. Osobní bankrot znamená, že je možné se během několika let zbavit svých závazků. Podmínkou je dlužit i více než dvou věřitelů a mít dluhy po splatnosti minimálně tři měsíce. Dále je potřeba mít zajištěn pravidelný příjem. O oddlužení lze požádat společně se svým manželem či manželkou. O oddlužení může požádat každá fyzická osoba, která nemá dluhy z podnikání. Dlužník podá u příslušného soudu žádost o prohlášení o odlužení, soud žádost přezkoumá a přijme nebo zamítne. V případě přijetí bude zahájeno řádné insolvenční řízení, které končí vyhlášením konkurzu. Konečné rozhodnutí soudu i samotná žaloba ovlivňují mnohé okolnosti. V souvislosti se zápisem vaší žádosti i oddlužení do rejstříku, dojde k okamžitému zastavení všech exekucí.  

Dostat se do dluhové pasti je velmi snadné, stačí nečekaná nemoc, výpověď z práce nebo velké množství úvěrů. Je z ní však těžké se vymanit, proto je potřeba při sjednávání půjček být obezřetný. Nepůjčujte si od lichvářů a pochybných firem. V případě, že vám banka půjčku zamítne, je to způsob, jak se vás snaží ochránit před dalším zadlužováním se.  

Rate This Article:
No comments

leave a comment