Popular Posts
Follow Us
DomůPůjčky a úvěryJak splatit dluh: Návod na život bez hrozby exekuce

Jak splatit dluh: Návod na život bez hrozby exekuce

Jak splatit dluh: Návod na spokojený život bez hrozby exekuce 1

Dnešní doba dluhům přeje. Nahrává tomu spotřební způsob života. Reklama na nás útočí ze všech stran. Lidé si často přejí vypadat před okolím movitější, než ve skutečnosti jsou. Chtějí nakupovat věci, kterými dávají světu na odiv svou domnělou prestiž. Tato snaha vede k neustále hlubšímu zadlužování. Žít si nad své poměry je zkrátka dlouhodobě neudržitelné. Myslet na to, jak splatit dluh v budoucnu, není zkrátka moderní.

Jen si uvědomte, kolik různých lákadel na nás každý den číhá. Je to špičková elektronika, která velmi rychle trendově zastarává. Mnoho lidí tak lehce podlehlo dojmu, že pokud nemají každý rok ten nejnovější typ telefonu, nepůsobí na okolí dostatečně prestižně. Drahé dovolené a nákladné značkové boty nebo oblečení. Ve chvíli, kdy někdo podlehne například fenoménu sdílení luxusního stylu života na sociální síti, sám sebe chytá do pomyslné pasti, pokud na tento způsob života nemá vlastní finance. A příkladů je mnohem více. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Spousta lidí potom musí řešit, jak splatit dluh.

Splatit dluh není vždy tak jednoduché, jak by se snad mohlo zdát

Mnozí si třeba říkají, že žít s určitou míru dluhu přece není nic nenormálního. A je to vlastně pravda. Možná i v tomto fenoménu se skrývá hrozba. Lidé neradi přemýšlejí o tom, jak splatit dluh. V červnu Češi dlužili různým bankovním a nebankovním institucím 2,34 bilionu korun. Jednalo se o meziroční nárůst dluhu o 161,5 miliard korun. To zajisté není zanedbatelná částka. Dobrou zprávou je, že se Čechům splatit dluh často také daří. Platební morálka se pomalu zlepšuje. Celkový nesplácený dluh totiž naopak meziročně klesl o 4,1 miliardy. Stále ovšem činí dle ředitele nebankovního registru 32,4 miliardy korun. Možná tedy Češi často vědí, jak splatit dluh. Jen si předem vždy neuvědomují, kolik je to bude nakonec stát.

Co přispívá ke schopnosti lidí řádně a v termínu splatit dluh?

Nejvíce peněz si Češi stále ještě půjčují na pořízení vlastního bydlení. Velká část dluhu tak vypovídá o počtu uzavřených hypotečních smluv. Víme v takovém případě, jak splatit dluh? Na jednu stranu se sice počet žadatelů o hypotéku snižuje. Ceny nemovitostí ovšem naopak rostou. To se promítá do zvýšení celkové míry zadluženosti. Lidé splácející hypotéku však mívají často dobrou platební morálku. Souvisí to mimo jiné také s celkem přísným nastavením podmínek pro její získání.

Nejvíce dlužníků, kteří neví, jak splatit dluh, se rekrutuje z žadatelů o krátkodobé půjčky určené primárně na spotřebu. Objem tohoto dluhu se ustálil na hodnotě 22,8 miliardy. Nejvíce krátkodobé zadluženosti vykazují Ústecký a Karlovarský kraj. V celorepublikovém průměru je takto zadluženo 23 procent občanů. Tedy téměř každý čtvrtý Čech žije s dluhem. Dá se předpokládat, že lidé mají zkušenosti s tím, jak splatit dluh.

Co skutečně pomáhá lidem splatit dluh je uvědomělé nakládání s financemi. Tedy nejen splácet, ale také řídit svou spotřebu. Přestat si žít nad své vlastní poměry. Šetření sice není oblíbeným pojmem. Je však životně důležité ve chvíli, kdy příjmy prostě nedosahují takové životní úrovně, jaké bychom si přáli dosáhnout. Dlouhodobě žít na dluh není reálné. Je potřeba své dluhy zase splácet, což opět ukrajuje z rodinného rozpočtu. Životní úroveň se musí o splátku dluhu snížit, nebo musí být zvýšen příjem. To však často není reálné. Omezit spotřebu tak bývá nutné. Nemusí to ovšem být tak náročné, jak se možná na první pohled může zdát. Je to jen o nastavení správných hodnot. Uvědomit si, že dobrého člověka ze mě neudělá nejnovější typ telefonu nebo značková kabelka. Ale naopak schopnost postavit se čelem svým závazkům a vyřešit, jak splatit dluh.

Jak splatit dluh: Návod na spokojený život bez hrozby exekuce 2

Půjčka na vyplacení dluhu může být dobrým řešením obtížné situace

Ve chvíli, kdy lidé neví, jak splatit dluh podle nastaveného splátkového kalendáře, musí přijít na řadu efektivnější řešení. V opačném případě by totiž mohlo dojít k nastoupení na dluhovou spirálu, která vede k pádu do dluhové pasti a možnosti, jak splatit dluh, ubývají. Tehdy se dluhy neustále nabalují, až už člověk opravdu neví, odkud brát peníze na splátky a jak splatit dluh. Zdroje docházejí, zatímco dluhy stále narůstají o úroky z nesplacených částek. Tehdy je na místě učinit správné finanční rozhodnutí. Tím může být konsolidace půjček u solventní společnosti, která poskytne jasnou odpověď na otázku, jak splatit dluh.

Půjčka na vyplacení dluhu není další z řady půjček, které by člověk nedokázal splácet. Jde o nastavení vhodného finančního produktu, který naopak pomůže vyřešit, jak splatit dluh. Ostatní půjčky sjednotí do jedné splátky. Tato půjčka mívá delší dobu splatnosti a nižší celkový úrok než jednotlivé půjčky v konečném součtu. Je potom jednodušší ji splácet i z toho důvodu, že se jedná o jednu splátku s jedním termínem. Ubude tak papírování a je zde menší šance, že bude splátka opomenuta. Je to odpověď na složitou otázku, jak splatit dluh.

Jak splatit dluh a hodnotně žít: Musíte se k řešení postavit čelem

Nejhorším a pouze zdánlivým řešením situace je totiž otočit se ke splátkám zády a tvářit se, jako kdyby dluhy neexistovaly. Ty totiž samovolně nemizí nikdy. Je zapotřebí je umořit splátkami a zjistit, jak splatit dluh. Půjčka na vyplacení dluhu je dobrým řešením pro ty, kteří si chtějí udělat ve svých financích konečně pořádek. Jedna výhodná půjčka se totiž řeší mnohem lépe, než desítky menších půjček s různými termíny splatnosti. Člověk se tak často  může po letech strávených úzkostným strachem o holou existenci poprvé svobodně nadechnout a začít konečně důstojně žít.

Jestli jste třeba i vy právě v neutěšené finanční situaci, rozhodně neváhejte a řešte ji efektivně. Finanční závazky totiž samy od sebe nemizí. A z většího množství malých a zprvu nenápadných dluhů se může celkem rychle stát jeden velký problém.

Rate This Article:
No comments

leave a comment