Popular Posts
Follow Us
DomůPeníze tipyJak ušetřit na svatbě

Jak ušetřit na svatbě

Jak ušetřit na svatbě 1

Svatba, ten nádherný den, kdy se dva různé života spojí do jediného. Svatba není životní událostí jen pro snoubence, ale i pro jejich rodiny. A nebudeme si lhát, není to zrovna nejlevnější záležitost. Jak ušetřit na svatbě? Většinou to chodí tak, že se rodiny se snoubenci prostě domluví a každá ze stran platí nějaký svůj vlastní díl. Ale to celkovou částku nesníží.

Proč je vlastně svatba tak drahá? Protože je na ni potřeba mnoho věcí a artiklů. Podívejme se společně na to, jak ušetřit na svatbě:

 • Svatební šaty pro nevěstu – oblek pro ženicha
 • Rodinný oběd pro svatebčany
 • Svatební dort
 • Snubní prstýnky
 • Oslava pro přátele a širší příbuzenstvo
 • Výslužky pro svatebčany
 • Pronájem ubytování pro svatební hosty

Zkusme si udělat takový modelový příklad kolik taková malá svatba může v reálném životě stát a třeba přijdeme také na to, jak ušetřit na svatbě:

 • Svatební šaty pro nevěstu (i s veškerými doplňky) – 15.000,- Kč
 • Oblek pro ženicha (včetně vázanky, bot a doplňků) – 15.000,- Kč
 • Svatební pozvánky, oznámení o uzavření svazku – 5.000,- Kč
 • Rodinný oběd pro svatebčany (snoubenci, svědci + partneři, rodiče, sourozenci, prarodiče) = 18-20 osob, cena svatebního menu se odhaduje na 2.000,- Kč na osobu – 40.000,- Kč
 • Svatební dort a svatební kytice pro nevěstu, případně pro družičky – 5.000,-
 • Snubní prstýnky – 10.000,-
 • Oslava pro přátele a širší příbuzenstvo – 20.000,-
 • Výslužka pro svatebčany – 8.000,- Kč
 • Pronájem ubytování pro svatební hosty (zde se celková cena může velmi lišit podle způsobu ubytování, počtu svatebních hostů a možnosti se snídaní nebo bez) – Cca 50.000,-

Tímto si nyní můžeme velmi jednoduše spočítat, že finální částka za svatbu se může pohybovat okolo částky 160.000,- Kč. A to jsme se vlastně vcelku drželi v těch nižších cenových relacích. Nemáme zde uvedené žádné větší výstřelky. Zjistit, jak ušetřit na svatbě, možná nebude tak snadné.

Jak sami vidíte, ta částka není zrovna z nejnižších. Tak se pojďme podívat jak na svatbě ušetřit. Vezmeme si znovu položku po položce a budeme hledat úspornější řešení. A snad se dopátráme toho, jak ušetřit na svatbě.

Jak ušetřit na svatbě 2
Oslava-pro-přátele-a-širší-příbuzenstvo

Svatební šaty pro nevěstu i s doplňky

 • Nevěsta bude stejně krásně vypadat v zakoupených šatech jako v šatech z půjčovny, které může mít minimálně o polovinu levnější a hlavně ve svatebním salonu k šatům dostane i boty a ostatní doplňky. Máme první tip, jak ušetřit na svatbě významnou částku – 2.000,- Kč

Oblek pro ženicha, včetně bot, vázanky a ostatních doplňků

 • Ženich si stejně jako nevěsta může svůj oblek zapůjčit v půjčovně, či vypůjčit od kamaráda nebo má oblek prostě již pověšený ve skříni z plesové sezóny – 0 – 2.000,- Kč

Svatební pozvánky a oznámení o uzavření svazku

 • Svatební pozvánky ke svatbě neodmyslitelně patří. Jako bychom slyšeli naše prarodiče „Když nejsou pozvánky, není ani žádná svatba.“
 • Avšak i na svatebních pozvánkách lze ušetřit, minimálně co do počtu. Svatební pozvánky jsou určené především pro ty, kteří na svatbu doopravdy dorazí, to znamená – rodiče, prarodiče a sourozenci.
 • Ostatní širší rodině lze poslat pouze svatební oznámení. Tím se náklady na svatební pozvány a oznámení dají stáhnout na polovinu, tj.:
 • 2.000,- Kč

Svatební oběd

Rodinu sezvanou k obědu asi moc osekat nemůžeme a zároveň ani na svatebním menu nelze příliš šetřit. Tudíž v této sekci asi neušetříme ani korunu. Maximálně pokud máme menší rodinu a ke svatebnímu obědu pozveme doopravdy jen ty nejbližší.

Svatební dort, kytice, dekorace

Svatební dort neodmyslitelně ke svatbě patří, stejně jako kytice. Avšak i na dortu lze ušetřit. Nemusí mít 5 pater, ale stačí nějaký menší, však stejně krásný. Tím pádem se se svatebním dortem můžeme vejít do částky:

 • 2.500,- Kč

Svatební kytice a dekorace pro svědky či družičky se dají též uvázati levněji než v nějakém salónu, stačí si najít šikovnou floristku, která pracuje na volné noze a má tak nižší ceny než květinářství. Tím pádem jsme opět zjistili, jak ušetřit na svatbě. A šetříme celou polovinu ceny v květinářství:

 • 2.500,- Kč

Snubní prstýnky

Ani snubní prstýnky nemusejí být nejdražší záležitostí. Pokud jsme ochotni si odpustit diamanty a spokojíme se levnější, ale stejně krásnou variantou, opět jsme zjistili, jak ušetřit na svatbě. Snubní prsteny lze pořídit velice krásné a svým způsobem i velice levné a tak můžeme ušetřit až:

 • 6.000,- Kč

Oslava pro přátele a širší příbuzenstvo

Oslava svatby s přáteli není úplnou samozřejmostí, a tak pokud chcete na svatebních výdajích co nejvíce ušetřit, můžete tuto část úplně vynechat, nikdo se na vás jistě zlobit nebude. Pokud i přesto chcete oslavu uspořádat, existuje několik různých možností, jak ušetřit na svatbě, ale i tak se dostaneme na minimální částku:

 • 10.000,- Kč

služka pro svatebčany

Ano, ačkoliv to zní velmi neuvěřitelně, i u výslužky existují způsoby, jak ušetřit na svatbě. Nemusíte přeci zadávat vytvoření výslužky cateringové firmě nebo cukrárně. Dnes mezi námi chodí tolik šikovných cukrářek, že bude jen koukat, jaké krásy pro vás dokáží vytvořit. A stejně tak se budou divit i vaši svatebčané. Jak ušetřit na svatbě? Jednoduše.

 • 3.000,- Kč

Pronájem ubytování pro svatebčany

V případě, že svatbu i svatební oslavu, která bude následovat, uděláte někde v blízkosti vašeho bydliště, není potřeba pronájem ubytování řešit. V případě, že máte příbuzenstvo nebo přátele, kteří bydlí dál, je samozřejmě možné se domluvit s rodinou a ubytovat hosty z větší dálky u rodiny a nejbližších přátel. Tím pádem nám tento výdaj zcela odpadá. Zjistili jsme, jak ušetřit na svatbě, a ušetříme na svatbě dalších:

 • 40.000,- Kč
 • Rezervu 10.000,- Kč mezi původně počítanou částkou bereme pro případ, že je doopravdy potřeba někoho ubytovat mimo rodinu.

Takže, jak sami vidíte, díky volbě úspornějších řešení lze původní náklady na svatbu snížit o cca 70.000,- Kč a tak nás svatba již vyjde jen „na pouhých“ 90.000,- Kč. Výhodou je, že tuto ušetřenou částku můžeme využít například na svatební cestu. Zjistili jsme tedy nejen jak ušetřit na svatbě, ale také jak ušetřit na svatební cestu.

Jak ušetřit na svatbě 3

Další způsob jak ušetřit na svatbě

V případě, že nejsme ochotni na svatbě šetřit, existuje ještě jeden způsob jak na svatbě ušetřit své vlastní finanční zdroje. Dokonce je tento způsob v dnešní době velmi oblíbený.

Dříve se jako svatební dary dávalo vybavení domácnosti, domácí spotřebiče a podobné dárky. Dnes již většina snoubenců touží spíše po finančních darech a to právě z toho důvodu, aby si z nich sama mohla financovat vybavení domácnosti či náklady na svatbu jako takovou. Je to tedy určitá forma toho, jak ušetřit na svatbě.

Dnešní forma finančních darů pro novomanžele je praktická i v tom, že se již nestává, tak jako v minulosti, že se sejdou 4 rychlovarné konvice či 2 mixery, které snoubenci buď nechtějí, nebo nepotřebují či jej dokonce již mají.

Jak ušetřit na svatbě ve světle těchto okolností? Na svatbě se dá ušetřit i tímto způsobem, finančními dary. Ta rovnice jako taková je velmi jednoduchá.

Když budeme počítat počet hostů krát příspěvek 2.000,- Kč, mohla by úspora na nákladech na svatbu vypadat následujícím způsobem:

Počet hostů:

           Rodina          20 x 2.000 = 40.000,- Kč

           Přátelé         20 x 2.000 = 40.000,- Kč

Celkem                                          80.000,- Kč

Rozhodnutí o způsobu, jak ušetřit na svatbě, je jen na svatebčanech. Tedy na vás. Všechna čísla, která jsme vám zde představili, mohou být skutečná. Náklady na svatbu sice nejsou malé, pokud však víte, jak ušetřit na svatbě, váš rozpočet příliš nezatíží. Pokud se blíží váš svatební den, přejeme vám hodně štěstí.

Rate This Article:
No comments

leave a comment