Popular Posts
Follow Us
DomůJak ušetřitK čemu se mi v roce 2020 může hodit stavební spoření

K čemu se mi v roce 2020 může hodit stavební spoření

K čemu se mi v roce 2020 může hodit stavební spoření 1

Neustále se pohybujeme ve světě rozmanitých změn v bankovních produktech. Od počátku 90. let se celý bankovní systém proměnil tak, že dnes již se svými počátky nemá nic společného. Pravidla se zpřísňují, banky také zpřísňují své požadavky, aby se vyhnuly nesolventním klientům, a naopak klienti určité produkty vyhledávají stále častěji. Mezi takové produkty patří například právě stavební spoření. Pojďme si nyní tady popsat, co stavební spoření vůbec je, jak dnes funguje a k čemu se nám může hodit v budoucnu.

Co je to stavební spoření?

Jak již sám název produktu „stavební spoření“ vypovídá, jedná se o spoření. Ale ne jen tak o nějaké spoření, ale přímo o specifický druh. Stavební spoření slouží k ušetření určité finanční částky v jasně stanoveném časovém horizontu, díky kterému je nám poté poskytnut úvěr ze stavebního spoření za lepší úrokovou sazbu a lepších podmínek na splácení.

Základní parametry:

 • Stavební spoření se sjednává na dobu 6 let.
 • Předem je pro stavební spoření nastavena cílová částka, které by klient měl dosáhnout.
 • K pravidelně ukládané měsíční částce je ročně přidán státní příspěvek do částky 2.000,- Kč.
 • V jedné rodině lze mít několik souběžně běžících stavebních spoření.
 • Jakmile je u produktu stavební spoření dosaženo cílové částky, majitel má možnost vzít si od stavební spořitelny úvěr ze stavebního spoření.
 • Úroková sazba u stavebního spoření se dnes pohybuje od 0,5 – 1,5 %. (v 90. letech byl tento úrok až 3 % ročně)
 • U stavebního spoření je stanoven poplatek za vedení spořicího konta. Každá stavební spořitelna si však jeho výši stanovuje sama a pro rok 2020 je možné, že některé ze spořitelen tento poplatek úplně odstraní.

Několikrát jsme se zde nyní zmínili o úvěru ze stavebního spoření, tak by asi bylo férové, abychom si vysvětlili, co úvěr ze stavebního spoření je, neboť právě tento úvěr je přímo vázán na stavební spoření.

K čemu se mi v roce 2020 může hodit stavební spoření 2

Úvěr ze stavebního spoření

Tento typ úvěru je vázán přímo na:

 1. Stavební spoření
 2. Financování nemovitostí, jejich rekonstrukcí, oprav a vybavení domácností

Úvěr ze stavebního spoření může výborně sloužit ke složení anuity na hypotéku, protože, když dnes žádáte o hypoteční úvěr na nákup nemovitosti, musíte složit minimálně 10 % z celkové částky, kterou vám banka poskytne. To je ona zmíněná anuita. 10 % je opravdu naprosté minimum. Obvykle se jedná dokonce o vyšší procento z celkové ceny nemovitosti. A právě naspořit si během několika málo let finanční prostředky na to, abyste na tuto požadovanou anuitu měli, je to nejjednodušší řešení jak získat hypotéku.

Avšak úvěr ze stavebního spoření se nehodí jen pro hypotéku. Naopak. Tento úvěr můžete využít i na to, abyste si vybavili domácnost či si nemuseli brát další hypotéku na rekonstrukci a nutné opravy nemovitosti. Úvěr můžete, stejně jako hypotéku, využít k zajištění potřeb spojených s bydlením.

Tak a nyní jsme si vysvětlili ty nejzákladnější pojmy a těmi jsou: Stavební spoření a úvěr ze stavebního spoření. Nadále s těmito výrazy budeme hodně pracovat a tak je jen dobře, že již víme, co si pod nimi máme představit. Díky tomu se dostáváme k té nejzákladnější otázce:

K čemu se mi v roce 2020 může hodit stavební spoření

Stavební spoření je vynikajícím způsobem jak ukládat finanční prostředky, pokud si chceme pořizovat svou vlastní nemovitost. Peníze ze stavebního spoření můžeme využít k následujícím potřebám:

 • Anuita potřebná k získání hypotéky.
 • Při žádosti o hypotéku je potřeba, aby klient uhradil minimálně 10 % z poskytnuté částky v hotovosti. Obvykle to bývá však i více.
 • Vyšší anuita vede ke zvýšení bonity klienta.
 • Anuita hypotéky může být využita také pro možnost navýšit hypotéku pro případ navýšení nákladů na rekonstrukci či vybavení domácnosti v budoucnosti, i oproti původním plánům.
 • Může tvořit jistotu pro budoucí úvěr ze stavebního spoření.
 • Díky našetřené finanční částce na stavebním spoření dosáhne žadatel na výhodnější úvěr ze stavebního spoření a splácí tak méně, než kolik si půjčil.
 • Od celkové výše úvěru se odečte výše naspořené částky a klient již splácí jen rozdíl mezi naspořenou částkou a výši poskytnutého úvěru.
 • Finanční prostředky jako finanční rezerva.
 • Pokud nemáte potřebu si brát úvěr ze stavebního spoření, můžete po uplynutí 6leté spořící lhůty finanční prostředky vybrat a využít je dle svého vlastního uvážení.
 • Zvýšení bonity.
 • Díky pravidelnému spoření se klientům navyšuje jejich finanční bonita a banky na ně posléze pohlížejí jako na spolehlivějšího klienta.
 • Člověk, který si po dobu 6 let dokáže pravidelně spořit na svou budoucnost a má stavební spoření, je solventnější než ten, který si nespořil.
K čemu se mi v roce 2020 může hodit stavební spoření 3

Jak nejlépe zjistím, které stavební spoření je pro mne nejvýhodnější?

Abyste si mohli spočítat kolik si, za jak dlouho dobu naspoříte, můžete využít velmi kvalitní kalkulačky stavebního spoření, díky kterým budete vědět kolik a jak dlouho je potřeba ukládat finanční prostředky, abyste se dostali na požadovanou částku. Právě díky těmto kalkulačkám též zjistíte, které stavební spoření je nejvýhodnější investicí pro rok 2020. Všechny tyto kalkulačky jsou zároveň postaveny tak, aby vám porovnaly všechny dostupné produkty a nabídly vám dle vašich parametrů tu nejlepší volbu pro vás.

Pokud stále ještě váháte, zda se vám stavební spoření vyplatí, určitě doporučujeme navštívit renomovanou společnost, která vám přesně vysvětlí všechny parametry a nabídne ta nejlepší a nejschůdnější řešení přímo pro vás.

Rate This Article:
No comments

leave a comment