Popular Posts
Follow Us
DomůPeníze tipyKam uložit peníze

Kam uložit peníze

Kam uložit peníze 1

Dostaneme-li se dnes k finanční hotovosti, kterou urgentně nepotřebujeme, hledáme způsoby jak a kam si tyto peníze uložit na horší časy, tak abychom k nim měli přístup, ale zároveň, aby nám vydělali nějakou tu korunu navíc. Protože korunka ke korunce se vždycky hodí.

Střádat si peníze pod polštář, stejně jako to dělali naše babičky, již dneska není zrovna moudré, protože tak naše peníze ztrácejí hodnotu. Naopak bychom se měli starat o to, aby naše těžce získané či vydělané peníze nabývaly na své nominální hodnotě. A k tomu lze využít několik různých způsobů. Záleží jen na našich vlastních potřebách a prioritách.

Ve chvíli kdy tedy uvažujeme o uložení peněž někam, kde by nám mohli něco vydělat, je potřeba si položit 3 základní otázky:

 1. Na jak dlouho chceme peníze uložit.
 2. Kolik můžeme investovat.
 3. Kolik chceme, aby investice vydělala.

Mezi možnosti jakým způsobem uložit peníze patří hned několik různých možností. Pro kterou se rozhodneme je vlastně jen a pouze na nás. Můžeme si vybírat z rozličných společností i produktů, které nám finanční trh přináší. Nejdříve se tedy předestřeme možnosti, jaké máme a potom si o každé z nich řekneme základní informace, abyste nabyli nějaké povědomí, jak fungují a co od nich můžete očekávat. No a možnosti na uložení peněž jsou následující:

 1. Spořicí účet
 2. Nemovitosti
 3. Stavební spoření
 4. Dluhopisy
 5. Termínované vklady
 6. Cenné papíry

Možnosti jsme si nastínili a nyní bychom si asi každou z možností měli řádně vysvětlit tak, abychom pochopili, o co se jedná.

Kam uložit peníze 2

Spořicí účet

Spořicí účty byly oblíbeným prostředkem pro uložení peněž především v přecházejících 10-ti letech. Především v době, kdy se dostali do povědomí veřejnosti. Bohužel je v posledních letech úroková sazba na spořicích účtech neustále tlačena k zemi. Zatímco počátkem tohoto tisíciletí byly na spořicích účtech úrokové sazby okolo 3%, dnes se bohužel pohybují spíše okolo 1,5% a to jen za určitých podmínek.

Hlavním důvodem tohoto klesání je nárůst inflace a vývoj ekonomiky naší republiky. Pokud si dnes zřídíte spořicí účet, je vhodný spíše jen na vytvoření finanční rezervy maximálně do částky 200.000,- Kč. Ve chvíli, kdy na tomto typu účtu máte vyšší finanční prostředky, jste ze strany banky pokutováni.

Dalším mínus spořicího účtu je jeho úroková sazba. Protože když si to spočítáte, tak ten výnos doopravdy není zrovna vysoký. Tento účet je určen pro někoho, kdo si chce na chvíli uložit peníze a je mu jedno, zda mu něco vydělají či ne.

Modelový příklad:

Uložená částka120.000,- Kč
Roční úroková sazba1,3%
Výše úroků za 1 rok1.560,- Kč
Naspořená částka za 1 rok131. 560,- Kč

Sami si můžete všimnout, že za 1 rok toho opravdu zrovna moc nenaspoříte. Ano, když si to propočítáme na dobu 5 let, bude to vypadat trošku jinak, ale ani tak ta částka nebude nijak závratná.  Ale dobře. Použijme náš modelový případ pro výpočet úroků pro dobu uložení na 5 let:

Modelový příklad

Naspořená částka za 1. Rok131.560,- Kč
Výše úroku za 2. Rok   (131.560 x 1,3%)1.710,28 Kč
Naspořená částka za 2 roky133.270,28 Kč
Výše úroku za 3. Rok (133.270,28x 1,3%)3.420,56 Kč
Naspořená částka za 3 roky136.690,56 Kč
Výše úroku za 4 roky   (136.690,56 x 1,3%)5.153,07 Kč
Naspořená částka za 4 roky141.843,63 Kč
Výše úroku za 5 let      (141.843,63 x 1,3%)6.390,05 Kč
Naspořená částka za 5 let148.773,70 Kč

Jak se sami můžete přesvědčit, během 5ti let není možno na spořicím účtu našetřit nějaké větší peníze. Avšak ani k zahození tento model není, protože za 5 let k vašemu vkladu ve výši 120.000,- Kč přibude na úrocích rovných 18.234,- Kč. Není to sice za 5 let nejvyšší možný úrok, ale i tak je to alespoň něco. V průměru tak za každý rok účet vydělá 3.646,80 Kč.

Nemovitosti

Ve chvíli, kdy začaly jít spořicí účty se svými úrokovými sazbami klesat, naopak začaly růst ceny nemovitostí a tak jejich majitelé začaly profitovat na jejich zhodnocení. Dům, který v roce 1995 stál 950.000,- Kč má dnes hodnotu 3.500.000,- Kč. I když ano, musíme uznat, že je potřeba odečíst z dnešní hodnoty rekonstrukci za 1.200.000,- Kč. Avšak i přesto vzrostla hodnota nemovitosti o 2,4% a bude neustále růst, dejme tomu, že za dalších 5 let bude mít dům hodnotu 4.000.000,- Kč. Vzrůst tohoto zhodnocení je progresivní a nepředpokládá se, že by v budoucnosti klesal.

Ano, investice do nemovitosti je stále velmi vítanou možností jak uložit peníze. Zde se však jedná o vyšší částky, které se však velmi rychle začnou vracet. Zkusme si udělat modelový příklad na bytovém domě. Sami velmi rychle pochopíte, jak rychle se investice může vrátit a bytový dům začne vydělávat. Budeme se držet při zdi a zkusíme si příklad ukázat následujícím způsobem:

Termínované-vklady

Bytový dům s 9ti nájemními byty

Pořizovací cena10.000.000,- Kč
Počet nájemních bytů9
Výše měsíčního nájemného
(veškeré energie jsou psané na nájemce)
12.000,- Kč
Měsíční nájem z celého domu108.000,- Kč
Roční profit z nájemného1.296.000,- Kč
Profit z nájemného za 5 let6.480.000,- Kč
Profit z nájemného za 10 let12.960.000,- Kč
V 10. roce vlastnictví již vyděláte nad pořizovací cenu 2.960.000,- Kč
Profit z nájemného za 15 let19.296.000,- Kč
V rozmezí od 10. Do 15. Roku vlastnictví tak vyděláte 22.220.000,- Kč,
což je částka, která již patří vám.
 • Stavební spoření

Stavební spoření je velmi rozšířeným způsobem uložení peněz a zároveň přípravy na budoucí stavbu, nákup nebo rekonstrukci nemovitosti. Tento způsob je dnes opravdu velmi vyhledávaný a již jsme jej popsali v článku K čemu lze použít stavební spoření 2020, proto se zde již nechceme opakovat.

 • Dluhopisy

Dluhopisy jsou také způsobem uložení peněž především na dlouhou dobu. Dluhopisy dělíme do dvou různých skupin:

Státní

Státní dluhopisy jsou vydávané státem a jedná se velmi bezpečnou investici s výnosem 2,07% po dobu 6-ti let. Avšak musíme zde počítat s 15% zdaněním výnosu z dluhopisu. Dnes to opravdu není žádná výhra, ale je to bezpečné uložení peněz.

Korporátní

Tyto dluhopisy jsou o dost riskantnější. Již korporátní znamená, že investujeme do společností, které dluhopisy vydaly.

Výnos z těchto dluhopisů je 6% ročně a to právě z toho důvodu, že se jedná o riskantnější podnik, protože nikdo z nás a kolikrát ani investiční makléři nedokáží odhadnout, jak se společnostem na ekonomickém trhu bude dařit.

 • Termínované vklady

Opět se společně bavíme o jednom z nejlepších způsobů uložení peněz především před koncem minulého století. Avšak i dnes lidé z termínovaných vkladů profitují a to ne zrovna nejméně.

Termínované vklady fungují na modelu dlouhodobého uložení a spoření finančních prostředků. Peníze se v této sféře ukládají jednorázově a vydělávají, není potřeba se o ně jakýmkoliv způsobem starat. Jejich spořicí doba se pohybuje od 6-ti měsíců až do 10-ti let. Čím delší je doba trvání termínovaného vkladu, tím vyšší je úroková sazba.

Tento způsob však má jedno nepříjemné mínus. Během doby, která je předem sjednaná, což je:

 • 6 měsíců
 • 1 rok
 • 3 roky
 • 5 let
 • 10 let

Není možné finanční prostředky vybrat. Jakmile jej totiž vyberete, riskujete nejen to, že přijdete o úroky, ale zároveň i pokutu za předčasný výběr. Navíc u termínovaného vkladu funguje i fixace, stejně jako u hypotéky.

Termínovaný vklad je tedy dobré využívat pouze v případě, kdy jste si 100% jistí, že je po sjednanou dobu opravdu nebudete potřebovat.

 • Cenné papíry

Cenné papíry jsou ne příliš vyhledávaným způsobem jak uložit peníze. Víte proč? Protože nejen, že kupujete akcie a sami se můžete rozhodnout, které koupíte, ale zároveň si za ty cenné papíry ručíte doopravdy sami.

Nám osobně dnes přijde velmi riskantní nakupovat akcie a podobně, ale prostě, kdo chce kam, pomozte mu tam. Více vám k cenným papírům neřekneme, protože je to jedna z těch nejnevýhodnějších investic, která existuje.

F.A.Q.

Jak ušetřit peníze v roce 2020?

Je třeba se řídit pravidlem utratit méně peněz, než vyděláme. Odkládejte si peníze stranou hned, jakmile vám dorazí výplata.

Jak ušetřit peníze z výplaty?

Po uhrazení nejdůležitějších výdajů vám zbudou peníze na další výdaje. Ihned si odložte část peněz stranou například na spořící účet, díky tomu se v těchto výdajích uskrovníte.

Jak ušetřit peníze za rok?

Ušetřit můžete peníze za rok vhodně zvolenými produkty a nástroji. Vyberte si bankovní účet bez poplatku, nevyužívejte kreditní karty.

Jak ušetřit firmě peníze?

V první řadě je důležité co nejvíce snížit provozní náklady. Je třeba vyměnit staré stroje a počítače za novější, které mají menší spotřebu. Vozy udržujte v dobrém stavu. Vyberte si pro potřeby firmy účet bez poplatků.

Rate This Article:
No comments

leave a comment