Popular Posts
Follow Us
DomůPůjčky a úvěryKonsolidace a refinancování půjček a úvěrů v roce 2020

Konsolidace a refinancování půjček a úvěrů v roce 2020

Konsolidace a refinancování půjček a úvěrů v roce 2020 1

Konsolidace a refinancování půjček jej fenomén posledních 5 let. Jako první s tímto modelem přenášení finančních závazků z jedné společnosti do druhé přišla Equabank. Inspirovala se tak na francouzském trhu, kde tento model fungoval již od počátku tohoto tisíciletí. Ale i dnes je mnoho lidí, kteří netuší co to je konsolidace či refinancování a na jaké produkty se to vztahuje. Tak si to pojďme podrobně vysvětlit.

Co je to konsolidace půjček?

Konsolidace – neboli sloučení – je bankovní operace, díky které si vezmete všechny své bankovní a nebankovní závazky a spojíte si je do jedné jediné měsíční splátky.  To v reálném životě znamená, že vezmete své závazky a spojíte je do jediného. Do těchto závazků lze započítat:

 • Půjčka
 • Úvěr
 • Kontokorent
 • Kreditní karta
 • Splátkový prodej

Do konsolidace se dají zahrnout veškeré bankovní i část nebankovních úvěrů, které se standardně využívají.

Každopádně, konsolidace je spojení několika úvěrových produktů do jediného.  Právě na této variantě lze ušetřit mnoho různých úrokových sazeb sloučením do jedné.

Co je to refinancování půjčky?

Refinancování znamená „přenos jedné půjčky k jiné společnosti s nižším úrokem a bez stávajících poplatků“.

Na rozdíl od konsolidace se při refinancování přenáší pouze jedna jediná půjčka a v 98% případech se přenáší bankovní půjčka z jedné banky do druhé. V realitě to znamená, že se půjčka z ČSOB přenáší například do AirBank nebo do EquBank, kde nejsou poplatky za vedení a jsou nižší úroky.

I pro rok 2020 budou rozhodně platit ty samé podmínky jako v roce 2019. Veškeré vaše bankovní produkty budou přenosné do jiných bankovních institucí, a to včetně určitých nebankovních produktů. Oni totiž i nebankovní produkty jsou přenosné.

V případě konsolidace se již banka příliš nezajímá o registry, pokud nemáte vysloveně dluhy na splátkách, jako že dlužíte několik splátek na stávajících úvěrech, tak vám bude konsolidace schválena, protože splácíte své současné splátky a je jedno zda jich máte 5 nebo 10. Dokud to finančně zvládáte, není potřeba mít strach, teda v případě, že řádně splácíte.

Musíte si prostě jen hlídat splátky, abyste se nedostali do registru dlužníků. Pokud nejste v registru, potom je možné vaši půjčku refinancovat za lepší úrok, než s jakým jste si ji pořizovali.

U konsolidace není v 80% potřeba potvrzovat příjem, protože přebírající banka bere v potaz to, že když vám předešlé instituce finanční prostředky půjčili, není potřeba, abyste při dokládali příjmy při konsolidaci,a tím pádem dělají konsolidaci půjček bez doložení příjmů. Zda je to správně nebo ne, je zcela na bance nebo na společnosti.

Chcete-li si nechat udělat konsolidaci svých závazků a nevíte-li kam jít, potom doporučujeme vypočítat si úporu i budoucí splátku od internetové kalkulačky konsolidace a zároveň si srovnat, která ze společností vám poskytne nejlepší podmínky.

V případě konsolidace není potřeba nad určitou částku ručit nemovitostí, tím pádem je konsolidace bez ručení nemovitostí. U konsolidace se ručení nemovitostí využívá jen u Amerických hypoték, které jsou přímo na tento případ stavěné.

Americké hypotéky jsou konsolidací všech závazků s ručením hypotékou. Není to úplně standardní produkt, ale zároveň je to spojení konsolidace a hypotéky a mnoho lidí, které má své závazy a zároveň nemovitost tuto možnost velmi vítá.

Konsolidaci půjček si dokonce můžete vyřídit i on-line.  Můžete využít kalkulačku konsolidace se srovnáním různých společností, ze kterých si můžete vybrat tu nejlepší formu pro svou vlastní situaci.

Konsolidace a refinancování půjček a úvěrů v roce 2020 2

Konsolidace pro dlužníky

Není dlužník jako dlužník. Jsou dlužníci, pro které konsolidace vyjde skvěle, a jsou dlužníci, kterým konsolidace schválena nebude. Jaké jsou typy, si řekneme nyní:

Konsolidace pro dlužníky bude schválena, pokud:

 • Dlužíte pouze splátku za měsíc, ve kterém děláte konsolidaci,
 • Nedlužíte na splátkách, ale například na energiích měsíc zpátky
 • Nemáte žádné dlužné splátky.

Konsolidace pro dlužníky nebude schválena, pokud:

 • Dlužíte více měsíčních splátek.
 • Máte i produkty, které nelze konsolidovat.
  • Půjčka do výplaty
  • Půjčka na OP (občanský průkaz)
  • Rychlá půjčka    
   • Od nebankovních společností, které nespolupracují s bankami
 • Máte exekuci či jste v exekučním řízení.

Nejedná se jen o nebankovní produkty jako takové, ale především o nebankovní společnosti. Nepřenosné totiž nejsou produkty, ale nepřenosné nejsou především určité produkty určitých nebankovních společností.

Mezi nebankovní půjčky, které lze refinancovat či konsolidovat jejich nebankovní půjčky, které poskytují, patří: 

 • Cetelem (dnes Hello Bank!)
 • Essox
 • HomeCredit
 • Cofidis
 • Leasing (od leasingových společností)
 • Všechny banky

Jaké půjčky lze refinancovat?

Refinancování má trošku přísnější pravidla než konsolidace. Refinancovat totiž jde jen půjčky a úvěry. Svým způsobem je jedno, jestli je to od bankovních nebo nebankovní společnosti, která je zapsaná v bankovním registru jako společnost poskytující půjčky. Při refinancování se vždy jedná jen o převod jedné jediné půjčky k jiné společnosti.

Tento převod většinou klienti dělají za vidinou nižších splátek a nižšího ročního úroku. A je to tak. Nová společnost nebo banka je schopna svým novým klientům při refinancování půjčky nabídnout nižší úrokovou  sazbu než je ta současná společnost a zároveň na základě nižší úrokové sazby i nižší měsíční splátku. Sice jen o několik desítek korun, ale stále se jedná o nižší splátku.

Refinancování však v sobě zahrnuje i financování hypoték, což konsolidace neumí. Refinancování hypotéky je dnes velmi nový druh bankovního produktu a jeho vyřízení vůbec není jednoduché, minimálně není tak jednoduché jako financování půjčky či úvěru.

Závěrem…

Jak sami vidíte, rozdíl mezi konsolidací a refinancováním půjček je v jejich počtu. Konsolidace v sobě obsahuje více úvěrových produktů. Refinancování se zabývá pouze jedinou půjčkou nebo úvěrem a hypotékou.

Takže vlastně závisí jen na tom kolik úvěrových produktů máte a co všechno chcete refinancovat nebo co chcete spojit do jediného úvěru.

Rate This Article:
Previous Article
Next Article
No comments

leave a comment