Popular Posts
Follow Us
DomůKreditní kartyKreditní karta bez doložení příjmů

Kreditní karta bez doložení příjmů

Kreditní karta bez doložení příjmů 1

Kreditní karta patří do možností jak financovat své nákupy a potřeby z cizích zdrojů, tedy ze zdrojů bank a nebankovních společností, které je poskytují. Kreditní karty patří k oblíbeným platebním způsobům. Každá funguje na trošku jiné bázi, ale podmínky jsou u všech velmi podobné. Všechno si to v klidu probereme a začneme od úplného začátku.  

Co je to kreditní karta? 

Kreditní karta je moderní platební prostředek na kterém je určitý úvěrový rámec, který lze čerpat a to opakovaně.  Jen známe několik dluhů z podoby splatnosti: 

1. Kreditní karta s bezúročným obdobím 

Tyto kreditní karty mají například 30-ti denní bezúročné období. V praxi to znamená, že ve chvíli, kdy z kreditní karty vyčerpáte určité finanční prostředky, máte dostatek času na to, abyste tyto prostředky na kreditní kartu opět vrátili, ale pokud to zvládnete během stanovené doby, nejsou vám účtovány žádné úroky. Abyste si to dokázali představit v praxi, ukážeme si to na 2 příkladech: 

Model 1 

Úvěrový rámec30.000,- Kč 

Bezúročné období30 dní 

Vyčerpané prostředky10.000,- Kč 

Délka doby vyčerpaných prostředků12 dní 

Výše úroků za vyčerpané období0% 

Celková vrácená částka 10.000,- Kč 

Model 2 

Úvěrový rámec30.000,- Kč 

Bezúročné období30 dní 

Vyčerpané prostředky10.000,- Kč 

Délka doby vyčerpaných prostředků40 dní 

Výše úroků za vyčerpané období7% 

Celková vrácená částka10.700,- Kč 

2. Kreditní karta bez bezúročného období 

Karty, které nemají žádné bezúročné období jsou úročeny od první chvíle odčerpání finančních prostředků. Dnes se již takových karet příliš mnoho nevydává, protože klienti preferují karty s bezúročným obdobím. Když jsme si ukázali modely na bezúročných kartách, spočítáme si i výši úrokové sazby na kartách, které toto období nemají: 

Model 

Úvěrový rámec30.000,- Kč 

Vyčerpané prostředky15.000,- Kč 

Délka doby vyčerpaných prostředků15 dní 

Výše úrokové sazby11% 

Celková vrácená částka16.650,-Kč 

Kreditní karta bez doložení příjmů 2

Jak mohu získat kreditní kartu? 

Kreditní karty se převážně vydávají klientům, kteří řádně doplatili například nákup na splátky či půjčku u nebankovní společnosti jak odměna za úhradu. Ve všech případech se však jedná o kreditní karty bez doložení příjmů. Klienti je dostávají jako odměnu a tudíž po nich společnosti nechtějí aby dokládali své příjmy. 

Další možností jak kreditní kartu získat je samozřejmě možnost zažádat si o ni u bankovní či nebankovní společnosti, pokud ji opravdu potřebujeme. Ale v tomto případě se určitě nejedná o možnost bez potvrzení příjmů. Bankovní společnosti, které karty vydávají totiž dělají finanční scoring každého klienta a každé žádosti, takže je potřeba své příjmy určitým způsobem doložit. Je to ochrana jak společnosti, která kartu vydává, tak i klienta, aby bylo jisté, že bude klient schopen finanční prostředky řádně vracet.  

K čemu je kreditní karta vhodná? 

Kreditní karta je určitý způsob jak mít finanční rezervu pro chvíle, kdy nám dojdou vlastní finanční prostředky. Dalo by se říci, že bychom kreditní kartu měli používat jen v případech nejvyšší nouze. Již jen kvůli výši a způsobu počítání úroků.  

Rozhodně doporučujeme kreditní kartu využívat pouze k nákupům, nikdy ji nepoužívejte k výběru hotovosti z bankomatu. K tomu totiž kreditní karty nejsou určené. Jsou vhodné k nákupům, ale nikdy ne k výběru hotovosti. Tato možnost by se vám totiž finančně opravdu nemusela vyplatit. I když se totiž budeme bavit o kreditní kartě s bezúročným obdobím, jakmile si z této karty v bankomatu vyberete hotovost, budete hradit poplatek za výběr až do výše 100,- Kč a zároveň vám i v bezúročném období naběhnou úroky za výběr hotovosti. To znamená, že na rozdíl od nákupů, které po bezúročnou dobu nejsou úročeny, výběr hotovosti je úročen okamžitě a v plné výši.  

Pro koho se kreditní karta hodí? 

Kreditní karta je vhodná pro všechny, kteří vědí, že jsou schopni je ve stanovených termínech splatit. To znamená, že kreditní karta je vhodná pro ty, kteří mají pravidelný příjem a jsou schopni jej doložit tak, aby jim mohl být poskytnut co nejvyšší úvěrový rámec. 

Úvěrový rámec u kreditní karty se samozřejmě stanovuje podle výše měsíčních příjmů a výdajů. Což znamená, že čím vyšší máte příjmy, tím vyšší úvěrový rámec dostanete.  

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou 

Mnoho lidí si dnes plete rozdíly mezi těmito kartami a to i přesto, že každá karta je úplně jiná. Pojďme se na to schválně podívat: 

Debetní karta Kreditní karta 
– čerpají se vlastní finanční prostředky – čerpají se cizí finanční prostředky 
– je vhodná k výběru hotovosti z bankomatu – nedoporučuje se čerpat hotovost z bankomatu, k tomuto karta není určená 
– získává se automaticky ke každému běžnému nebo spořícímu účtu – získává se na vlastní žádost nebo jako odměna za splacenou půjčku 
– nevztahují se k ní žádné poplatky za užívání – v některých případech na nich mohou být poplatky za výběry či užívání 

Jak si sami můžete spočítat, kreditní karta není vhodná pro každého. Může být věrným pomocníkem v nouzových případech, ale zároveň také může být prostředkem k úpadku. Není-li totiž čerpaná kreditní karta řádně splácena může do budoucna znamenat velmi nepříjemné finanční zatížení pro rodinný rozpočet. Takže v případě, že si chcete pořídit kreditní kartu, určitě si to velmi dobře rozmyslete a spočítejte, zda tuto finanční zátěž utáhnete.  

Rate This Article:
No comments

leave a comment