Popular Posts
Follow Us
DomůPůjčky a úvěryCo je to půjčka a co to slovo vlastně znamená?

Co je to půjčka a co to slovo vlastně znamená?

Půjčka a co to slovo vlastně znamená? 1

Co je to půjčka? Hledáte informace o nejvýhodnějších finančních závazcích? Chcete si půjčit, ale nevyznáte se v pojmech? Co je to půjčka se dozvíte na následujících řádcích.

Co je to půjčka nám říká, že se jedná přesněji o zápůjčku, jejímž předmětem může být poskytnutí hovosti. Nová terminologie byla zavedena od 1.4.2014 a v některých případech nahradil termín půjčka nový termín zápůjčka.  V praxi se jedná o zápůjčku v souvislosti s poskytováním finančních úvěrů, ale dle přesnější definice se může jednat o jakoukoliv hmotnou věc, například o zapůjčení mouky nebo cibule. Zápůjčka nemusí být sjednána pouze písemně, platí i ústní dohoda, ale pro vaše bezpečí na písemné formě vždy trvejte.

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem?

Půjčka se liší od úvěru především právní formou a předmětem transakce. V případě, že se vypravíte půjčit si peníze do banky, není de facto z vašeho pohledu zákazníka mezi půjčkou a úvěrem žádný rozdíl. Co je to půjčka? Půjčka co si sjednáte nemusí být jen ohledně peněz, ale vždy jsou předem dohodnuty podmínky – doba splatnosti, výše úroků, apod. Jedná se o tzv. Reálnou smlouvu, kdy ke vzniku smlouvy dojde až samotným předáním peněz nebo jiné komodity. 

Ani ve smlouvě o úvěru už podle zákona nefigurují pojmy věřitel a dlužník, nýbrž úvěrující a úvěrovaný. Najdete to zakotvené v Oddíle 7, odstavcích § 2395 až § 2400 nového občanského zákoníku. Ten přebral úpravu smlouvy o úvěru z obchodního zákoníku. Úvěr se týká pouze finančních prostředků a smlouva o úvěru může vzniknout, aniž by došlo k předání částky. Věřitel se ve smlouvě o úvěru zavazuje k poskytnutí určité výše peněz, pokud o ně dlužník zažádá. Úvěrovaný se naopak zavazuje prostředky vrátit v předem stanovené lhůtě a uhradit příslušné úroky. Úroky musí být sjednány vždy, jejich výše závisí na poskytovateli úvěru. Úvěr je definován zákonem o spotřebitelském úvěru, půjčky jsou, jak jsme uvedli výše, řešeny pomocí občanského zákoníku.

Úvěry proto smí poskytovat výhradně subjekty s podnikatelským oprávněním, což platí jak pro bankovní, tak nebankovní společnosti. Půjčka smí být poskytnuta kýmkoliv, nemusí jít jen o peníze. Úvěr lze získat za jakýmkoli účelem – po obdržení závazku se zákazník stává vlastníkem smluvního dluhu. Rovněž je třeba připomenout, že spotřebitelský bankovní úvěr je rovněž formou půjčky,  protože jej lze použít na jakékoli výdaje.

Půjčka a co to slovo vlastně znamená? 2

Hypoteční půjčka pro jakýkoli účel

Co je to půjčka na bydleníneboli hypotéka? Jedná se o typický bankovní produkt a je poskytována pouze za účelem nákupu nebo renovace dané nemovitosti. Vždy musí být zajištěna nemovitostí, která má optimální hodnotu a je udržovaná.

Pro získání hypotéky musíme nejprve prokázat dostatečnou bonitu. Kromě toho je důležitým faktorem také vlastní finanční rezerva, bez které vám banka nepůjčí. V případě hypotéky je nejdůležitějším problémem hodnota a stav zastaveného majetku. Většina nebankovních úvěrových institucí dokonce nezohledňuje příjem klienta.

Typy půjček

Nemělo by vás zajímat jen co je to půjčka, ale jaké typy na finančním trhu najdete. Primárně se rozdělují na bankovní a nebankovní půjčky. Dále na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé půjčky.

  • Půjčka do výplaty – půjčka, kterou můžeme získat během několika minut. Její výše dosahuje jen několik tisíc korun, se splatností max. měsíc a formality jsou udržovány na minimu;
  • spotřebitelský úvěr – dlouhodobý úvěr se splátkami přizpůsobenými našim finančním možnostem
  • podnikatelský úvěr – obchodní úvěr pro zahájení i rozvoj podnikání
  • konsolidační půjčka – kombinuje další půjčky do jedné, s menší a výhodnější splátkou pro klienta
  • hotovostní půjčka domů – půjčka, kterou si sjednáte s obchodním zástupcem u vás doma.
  • Soukromá půjčka – je poskytována rodinnými příslušníky, přáteli a nepříbuznými osobami, kteří jsou ochotni poskytnout půjčku za předem stanovených podmínek.
Půjčka a co to slovo vlastně znamená? 3

Půjčka pro studenty i důchodce

Přestože je pracovní smlouva pro mnoho z nás žádoucí formou zaměstnání, ne každý ji může získat. To však neznamená, že studenti, lidé se smlouvou na DPD či DPČ nebo starší lidé nemohou požádat o půjčku. V řadě úvěrových společností můžeme snadno najít například půjčku pro studenty od 18 let.  Díky tomu budou moci ti, kdo teprve začínají s kariérou, jet na dovolenou nebo dosáhnout svých nejdůležitějších cílů.

Za zmínku také stojí půjčka pro důchodce. Peněžité výhody, které dostávají, jsou dostatečným příjmem pro věřitele, aby mohl splácet půjčku později. Některé úvěrové společnosti také nabízejí půjčku s doručením do domu, což usnadňuje starším lidem získat hotovost.

Mohou nezaměstnaní požádat o půjčku?

Nezaměstnaní nejsou jen finančně nemotorní. Někdy se jedná o lidi, kteří ztratili každodenní zaměstnání a nemohou požádat o půjčku v bance. Úvěrové společnosti se s nimi setkávají a navzdory nejisté situaci nabízejí příležitost k podání žádosti. Je však třeba si uvědomit, že stejně jako v případě půjček bez nahlížení do registru je zohledněna individuální situace klienta. Věřitel proto není povinen poskytnout takové osobě půjčku. Vždy je velmi důležité zvážit nejen to, zda co je to půjčka si sjednáte, optimální řešení. Dostat se do dluhové pasti je poměrně snadné, ale dostat se z ní ven je pro mnoho lidí prakticky nemožné.

Rate This Article:
No comments

leave a comment